Головна Новини Метрологія Стандартизація Сертифікація Про нас Анкетування ENG
Керівництво
Історія
Про нас
Структура
підприємства
Профспілка
Сертифікація
Системи менеджменту
Продукції та послуг
Реестр виданих сертифікатів
Оцінка відповідності
Контакти
Стандартизація
Метрологія
Лабораторія харчової продукції та продовольчої сировини
Конкурси
Реформи в Україні
Випробувальна лабораторія промислової продукції
Погода зараз
Відео
Фото
Аудіо
Останні
Архів
Громадська приймальня
Мапа сайту
Поради споживачам
Партнерам
Business card
Запобігання корупції
Публічна інформація
Чи влаштовує вас якість обслуговування на нашому підприємстві в 2019 році?
ТАК

ні
Частково

Остання сторінка

Випробувальна лабораторія промислової продукції

Остання новина

Увага! Новий стандарт на системи управління безпечністю харчових продуктів

Із 1 грудня поточного року в Україні набеÑ

Останнє фото


Останнє питання

Юрій

Свідоцтво â„–2324 від 06.09.2019 про повірку тепловÐ


Історія


Історія державного підприємства
„Чернігівський науково-виробничий центр стандартизації,
метрології і сертифікації”

Із 1623 по 1785р. місто Чернігів мало магдебурзьке право. Нагляд за торгівлею, мірами, цінами і збір податків були у віданні магістрату. Податки він стягував у т.ч. і з мір і ваг.
.

У Чернігові дивом зберігся дореволюційний будинок мір і ваг, побудований у середині 19 століття по кресленнях чернігівського губернського архітектора Антона Карташевского (фото вище). Приміщення було побудовано на базарній Олександрівскій площі (урізаним варіантом якої зараз є Центральний ринок), а зараз знаходиться на території ретрансляційного телевізійного центру. Вірніше, до післявоєнного часу дожила тільки цегельна коробка цього будинку (8 на 8 м). Вона була відремонтована, надбудовано другий поверх. У цьому будинку розміщалися "Червоний куточок" і підсобні приміщення.
До речі, будинок для мір і ваг був частиною цілого комплексу будинків по краю Олександрівскої площі, але єдиний уцілів. У "Нарисі історії міста Чернігова 907-1907" (обл. архів) є згадування про те, що в другій половині 19 століття міська влада Чернігова з метою збільшення доходів здавала будинок мір і ваг, серед іншого майна, в оренду.

У вересні 1918 року вийшов Декрет про введення в СРСР міжнародної метричної системи мір і ваг.
Організоване при Радянській владі (1924р.) Чернігівське відділення київської "Восьмої перевірочної палати мір і ваг" розташовувалася (за адресою на одному з документів) на розі Гончої і Сіверянської (Горького і Коцюбинського). На цьому перехресті будинків тих часів не збереглося. Адреса 1926 року — вул. Леніна, №3 (по іншому документу, №1).
Наявні документи того часу з обласного архіву є фрагментами циркулярів НКВС про прискорення переходу на метричну систему мір, викликів на різні засідання "окрметркомисії" і т.д. Один з деяких повних документів серед них — таке повідомлення:
"До управителя палати.

Згідно з вашим розпорядженням мною 15 цього січня (1926р.) була проведена ревізія по крамницях та рундуках на Червоній базарній площі.
…Доповідаю, що мною заарештовано 17 кухлів, які здані під охорону комендантові базаркому.
З цих 17 кухлів – 6 заарештовано в двох крамницях Ларька, чотири – у крамницях Ц.Р.К., а останні – у приватних торговців.
З цих п"яти протоколів на приватних торговців складено тільки - два тому, що коли я почав провадити ревізію в районі базару й заарештував першу пару кухлів – всі торговці почали або тікати з кухлями до будинку, або поховали їх.
Тимофієв."

.

Головна палата мір і ваг з її регіональними установами була у віданні НКВС до 1938 року, але з перервою (з 1930 по 1936 вони перебували у віданні Всесоюзного комітету зі стандартизації. У

1931р. перевірочні палати мір і ваг були реорганізовані в Бюро по стандартизації. Перевірочна робота тоді була скорочена, а фахівці перевірочної справи переключені на роботу з контролю за дотриманням стандартів. Вони проводили перевірку й одночасно контролювали дотримання стандартів. Потім було ще чимало перетворень, у т.ч. і передоручення права перевірки підприємствам і організаціям, що привело до упадку перевірочної роботи.)

1936р. — знову при НКВС, 1938р. — Раднарком СРСР визнав роботу Головного управління НКВС СРСР у ряді напрямків слабкою й ухвалив ліквідувати його та створити Комітет у справах мір і вимірювальних приладів при Раднаркомі СРСР.


Чернігівська область:
1948 рік: Усього приладів, що підлягають перевірці — 65 797;
План "затаврувати" — 65 196 шт.( 346 підлягають перевірці поза регіоном);

1955р. — з"являється відділення в Прилуках.

1959рік: Кількість виявлених незаконних і несправних приладів — 1570, а накладено санкцій — 3 (у т.ч. 2 штрафу і 1 адмінстягнення); реалізовано - 3.

1961 рік, "Держконтрольна лабораторія (ДКЛ) при Чернігівському облвиконкомі":
В експлуатації знаходиться до 200 тис. "мір і приладів";
План по їхній перевірці — 105 тис. шт.;
Фактично — 105,479 тис., у т.ч. забраковано — 2,162 тис.
(для порівняння: зараз у рік перевіряємо 285 тис. засобів вимірювальної техніки)
План по "контролю за дотриманням стандартів і ТУ і станом вимірювальної техніки" — 2 підприємства;
Фактично — 4 (для цих перевірок витрачено 120 людино/днів (зараз 1 перевірка розраховується на 10 днів)).
Усього в ДКЛ працювало 17 чоловік (чисельність оперативно-виробничого персоналу 13 чол.), з вищою освітою — 2 чол., із середньою - спеціальною— 4 чол..
Приміщення: До 1961р. Чернігівська ДКЛ і Прилуцьке міжрайвідділ (МРВ) розміщалися в непридатних приміщеннях.
.

ДКЛ по вул Попудренка, 78; у сирому, непридатному для розміщення лабораторії III розряду напівпідвальному приміщенні житлового будинку, S=102м?.
Прилуцьке МРВ — також у напівпідвальному приміщенні з корисною площею 35м?, непридатному для розміщення постійного відділення.
У листопаду-грудні 1959 р. Чернігівський і Прилуцький міськвиконкоми розглянули 6 варіантів запропонованих приміщень, але жоден не був прийнятий. У 1961р. було прийняте рішення про будівництво в 1962р. нового будинку держлабораторії II розряду. Остаточно обрана ділянка по вул. Чапаєва, 13 (територія колишнього цегельного заводу). До будівництва будинку приступили в 1962р., закінчили — в лютому 1963р.
(Прибудували новий будинок — 1987р.)

.
Також у 1961-62р. були цілком закінчені роботи з капітально-відбудовного ремонту Прилуцького МРВ на 120м²..

1962р. Наказ: Технікам, що не мають метрологічної підготовки, з 1 січн. 1963р. заборонити видачу клейм і від перевірочної роботи відсторонити.

1961-65р. Величезний стрибок у кількості засобів вимірювальної техніки по області, з 230 тис. до 520 тис., у зв"язку з величезним промисловим будівництвом (Пояснювальна записка за планом розвитку робіт на 61-65рр (див. додаток 1).

1966р. Наказ: відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР "Про поліпшення роботи зі стандартизації в країні" … с 1 квітня 1966р. організувати в лабораторії групу стандартизації: тов. Демешко С.В. (старший групи), Надєїн А.Е і Кожухів В.П.
Почали проводити дозиметричний контроль, з"явилися посади секретаря-друкарки і приймальника приладів.

1967р. "Тільки цього року на 40 підприємствах і організаціях області створені служби стандартизації і 5 органів відомчого нагляду за вимірювальною технікою. Проконтрольовано дотримання стандартів на 9 підприємствах при плані 4 (225% плану), упровадження стандартів проконтрольоване на 18 підприємствах при плані 13."Цікаві факти з наказів
по Держконтрольній лабораторії і звітів різних років:

1958р. Оклад згідно штатного розкладу:
Начальник лабораторії — 1530 руб., держповірник — 600-640 руб. (Розшифровка до кошторису витрат на 1959р.: Придбати годинники стінні - 2 шт. — 500 руб., друкарську машинку 1 шт. — 1500 руб.)

.

1959р. Лабораторія провела ініціативні перевірки на 3-х об"єктах, у т.ч. у Чернігівському тресті їдалень. Там з 411 одиниць вимірювальних приладів 109 виявилися невірними. Як наслідок поганого стану ваговимірювальних приладів і невірної їхньої експлуатації, у їдальнях, ресторанах і буфетах був виявлений великий відступ у дозуванні кухонних, кулінарних і кондитерських виробів. З 52-х найменувань виробів, підданих у процесі обстеження контрольному переважуванню в присутності представника Чернігівської Торгінспекції, 34 найменування виявилися з відхиленнями ваги, що перевищують припустимі відхилення, передбачені рецептурою. Такі вироби, як шніцель свинячий, виготовлений у їдальні №4, мав більшу вагу на 12% замість припустимого відхилення 3%. У їдальні №8 бутерброд з ковбасою виявився важчим на 20%.

1959р. Розпорядження Комітету стандартів, мір і вимірювальних приладів при Раді Міністрів СРСР: "…установити відшкодування витрат відрядженим працівникам за перенесення контрольно-вимірювальних приладів від 8 до 16 кг — 3 карбованці, більш 16 кг — 6 карбованців".
1959р. Держконтрольна лабораторія має 2 спецмашини ГАЗ-69, одну вантажну автомашину ГАЗ-51, мотоцикл М-72, що підлягає капітальному ремонту, і велосипед. На всі - 1 шофер.
1959р. "У процесі контролю роботи держповерителів (не рідше одного разу в квартал) були виявлені порушення інструкцій Комітету – у листопаді 1959р. у ст. держповірителя Кревера И.С., яким були невірно забраковані автомобільні ваги в колгоспі Дроздівка Куликівского району. У травні місяці 1959р. у ст. технічного інспектора Каганова І.Ф. у Куликівскої ВРМ були повірені і затавровані несправні нерівноплечні пересувні ваги /без арретира/. Ст. технічний інспектор т. Хавін І.М. у березні 1959р. неякісно провів ревізію засобів вимірювання паливно-мастильних матеріалів на 2-х об"єктах: у м.Бахмачі в РТС і на молочно-консервному заводі. У результаті вжитих заходів у 1-м півріччі 1959р. Товариші Кревер І.С. і Каганов І.Ф. були звільнені з лабораторії, ст. технічний інспектор тов. Хавін І.М. переведений на посаду технічного інспектора і в 2-м півріччі значно поліпшив свою роботу."

.
1961р. Були списані 4шт. гирі 20 кг. III-го розряду, передані районному відділенню сільгосптехніки і їм загублені.

1961р. З наказу про розподіл обов"язків між працівниками Держконтрольної лабораторії (у наказі перераховані 22 чол.):
"За прибиральником Матрухан Л.Г. — ведення каси лабораторії, реєстрація вхідної документації.
За прибиральником Підкидиш М.А. — прибирання приміщення, відповідальна за інвентар лабораторії."

1963р. "Незважаючи на кількаразові попередження, двірник ДКЛ Мурашкін Василь Васильович продовжував порушувати трудову дисципліну. Так, 21 і 23 вересня знаходився на роботі в п"яному стані й у такий спосіб вчинив прогул без поважної причини. Оголосити сувору догану з останнім попередженням. Зарплату за 2 дні прогулу з Мурашкіна утримати."


1964р. "Контролем діяльності Прилуцького МРВ встановлені серйозні недоліки в перевірочній і контрольно-ревізійній діяльності відділення. При проведенні загальної ревізії в м. Прилуках з 25 обревізованих об"єктів (головним чином торгова мережа) на 19 виявлені несправні і з простроченими клеймами прилади. З загальної кількості (452) — 216 одиниць невірні, несправні і з простроченими клеймами (47,7%). Ще гіршими були справи в сільському секторі.